Hölkkätapahtuma 2017
- katso tiedot "Ajankohtaista"- alasivulta


Tainuksen kyläyhdistys järjestää Tainusjärven Hölökän toukokuussa yhdessä Kurikan kaupungin liikuntatoimen kanssa.

Matkoina puolimaraton, 10km sekä kuntosarja ilman ajanottoa. Sarjat kuin alla tulosluetteloissa.


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Tulokset


 

TAINUSJÄRVEN HÖLÖKKÄ 24.5.2014

SÄÄ SUOSI JA MATKAA TEHTIIN ILOISIN ILMEIN
Puolimaraton
M. Yl. 1. Jussi Uitto LSC 1.26.52, 2. Ville Uitto Rasti-Kurikka 1.29.12, 3. Tommi Lahti Skatila lk
1.44.16, 4. Kai Pokela Laihia 1.45.36, 5. Yrjö Kivimäki Vaasa 1.50.32, 6. Jouko Arkkola Isokyrö
1.54.36
M 40v. 1. Pasi Ala-Korpi Ullavan kilpa 1.24.10, 2. Sami Myllyniemi KaKa 1.41.40, 3. Jyrki Saksa
Teuva 1.45.22, 4. Jukka Hautaniemi LeJy 1.49.59, 5. Raimo Latvala Koskenkorva 1.50.43
M 50v 1. 1. Olavi Kuja-Lipasti Häjyt Sjoki 1.37.55, 2. Peter Nygård IF Femman 1.46.56
M 60 v 1. Heikki Metsäranta KaKa maraton 1.55.40, 2. Eero Kainu Vetelin Yritys 2.08.53

N Yl. 1. Tiina Mäkelä Maratonkoulu Pori 1.50.46, 2. Susanna Kivikko Laihian Luja 2.11.54
N 40v. 1. Piia Kaaresmaa Maratonkoulu Pori 1.59.57, 2. Marita Viljanmaa Laihian Luja 2.10.43,
3. Outi Maunuksela Isokyrö 2.13.45
N 50v. 1. Saila Långskog Pirttikylä 1.51.42

10 km
M Yl. 1. Niko Lepistö Laihian Luja 34.11, 2. Eero Markkila RastiKurikka 39.55, 3. Per Anders Forsman Vöyri IF 42.28
M 40v. 1. Aki Ojala Jalasjärven Jalas 36.29, 2. Ari Hietikko Kristiina 36.47, 3. Mikael Nyman Närpiö 38.46, 4. Heikki Piirto Koskenkorva 41.20, 5. Jukka Kinnari SuuntaJurva 42.09,
6. Juhani Leppälä Ponsivuoren kipinä 42.23, 7. Esko Turunen Kauhajoki 45.01
M 50v. 1. Jari Latvala Vaasa Namit 40.51, 2. Johan Mattfolk IF Kraft 41.36, 3. Leo Väliä Hiipakka
Runers 42.44, 4. Arto Alaspää Häjyt Sjoki 43.07, 5. Reijo Harju IK Maraton 45.26, 6. Juhani Kytömäki Vaasan Namit
M 60v. 1. Raimo Törmä Kunto Pirkat 41.30, 2. Hans Källström IF Kraft 46.43, 3. Urpo Nykyri RK12 47.31, 4. Reijo Sariola Malax IF 49.26, 5. Ilmari Markkila Kurikka 49.45
N Yl. 1. Katja Ruotsalainen Hiipakka Runners 41.10, 2. Siiri Latvala Sundvy 45.44
N 40v. 1. Carita Södergård IF Kraft 42.56
N 50v. 1. Marjo Latvala Vaasa 1.04.16

Kuntosarja 10 km (ilman aikaa)
Miehet/Naiset
Martti Salo Häjyt, Teuvo Hilldèn, Bo-Erik Långskog Pirttikylä, Pekka Luhtala, Aarre Sorvari Häjyt,
Jaska Pätsi Häjyt, Sanni-Johanna Pätsi Häjyt, Liisa Jokela Vaasa


TAINUSJÄRVEN HÖLÖKKÄ 25.5.2013

PUOLIMARATON
M. yl. 1. Teppo Laitala Häjyt 1,35,05 2. Timo Tamminen APK Maratoonarit 1,36,20
M. 40v.1. Pasi Ala-Korpi Ullavan kilpa 1,22,48 2. Stefan Miemois Vaasa 1,48,48 3. Markku Hunnakko Laihia 1,52,08.
M.50v.1. Heikki Haapala IK- maraton 1,41,20 2. Juha Rintakoski TeRi 1,48,22 3. Ossi Laitala Häjyt 1,50,08 4. Reijo Paaso Nurmo 2,12,05 5. Olli Pietilä Hippoksen maratonkerho 2,31,44
M 60v. 1. Curt Sandberg IK- Falken 1,41,36 2. Jorma Sahlberg IK- maraton 1,42,42 3. Jorma Huolman Kraft 1,43,26 4. Pekka Luhtala KuRy 3,03,07

N. yl. 1. Johanna Renqvist Endurance 1,36,52 Reittiennätys! 2. Maria Maunumaa JalJa 1,58,29
N. 40v.Jaana Pietilä Hippoksen maratonkerho 1,44,54
N. 50v. 1. Saila Långskog PSK 1,46,06 2. Merja Rajamäki Virkut 2,01,49 3. Kaija- Terttu Laitala Häjyt Kauhava 2,15,16

10 KM
M yl. 1. Niko Lepistö Laihia 32,48 2. Antti Ranta-Aho VaaSu 33,11 3. Jori Selkämaa Oma Säästöpankki 38,40 4. Juha Piri Alahärmän kisa 43,22
M.40v. 1. Mikael Nyman Närpiö 36,17 2. Ari Hietikko Kristiinan urheilijat 36,37 3. Jukka Kinnari Jurva 40,52 4. Juhani Leppälä Ponsivuoren Kipinä 41,31 5. Jukka Hautaniemi Lehtimäen Jyske 45,26
M. 50v.1. Esko Markkila Kurikan Ryhti 39,40 2. Jari Latvala Vaasan Namit 39,56 3. Eino Ylä- Hallinen Virtain Urheilijat 41,43 4. Juhani Kytömäki Vaasan Namit 44,38 5. Reijo Sariola Malax IF 47,00
M.60v. 1. Pekka Puukkoniemi Virtain Urheilijat 42,16

N. 40v. 1. Sirpa Riitamäki Virtain Urheilijat 39,45 2. Carita Södergård Pörtom 41,37 3. Katariina Aalto- Lehtelä Hippoksen maratonkerho 48,43 4. Petra Tuomela Teuva 52,04
N.50v. 1. Inkeri Janhunen Kunto Pirkat 47,31 2. Britt- Marie Mylläri Närpiö 48,27 3. Marjo Latvala Vaasa 1,02,05

Tainusjärven Hölökkä 19.5.2012

10KM
M 1. Joni Hulkko Jalasj. 31.22 Reittiennätys!, 2. Teemu Antikainen, Ilmaj. 37.40, 3. Eero Markkila Rasti-Kurikka 42.22.
M40 1. Aki Ojala JaJa 35.01, 2. Heikki Piirto Koskenk. 39.30, 3.Jukka Hautaniemi LeJy 45.09 4. Ari- Pekka Ojala S.joki 46.33.
M50 1. Ari Kilpinen KaKa 38.21, 2. Esko Markkila KuRy 39.43, 3.Reijo Harju IK-maraton 42.54, 4. Ilmari Markkila Rasti-Kurikka 46.06.
M60 1. Eero Kainu Vetelin Yritys 45.28, 2. Urpo Nykyri RK12 47.15, 3. Aulis Keltamäki Koskenk. 51.10, 4. Mauno Marjomäki Kurikka 1.28.

N 1. Annukka Siltakorpi KuRy 38.18 Reittiennätys!, 2. Carita Södergård JIK 42.28, 3. Maria Maunumaa JaJa 50.18, 4. Johanna Rintamäki Nurmo 57.00.
N40 1. Arja Tankka Hyllykallio 46.55, 2. Petra Tuomela Teuva 51.44, 3. Kirsi Levä Hämeenl.Tarmo 56.33.
N50 1. Seija Hauru Ilmaj. 1.10.23.


PUOLIMARATON
M40 1. Pasi Ala-Korpi Veteli 1.21.25, 2.Esko Peura Helsinki 1.30.29, 3. Sami Luostari Nurmo 1.30.35, 4. Juhani Leppälä Ponsiv.Kipinä 1.31.20, 5. Kimmo Levä Hämeenl. 1.31.37, 6. Jouni Tankka Hyllykallio 1.40.01, 7. Markku Hunnakko Laihia 1.50.44, 8. Stefan Miemois Vaasa 1.51.10, 9. Markus Korpi Vaasan Hiihtäjät 1.53.47.
M50 1. Heikki Haapala IK-Maraton 1.29.40, 2. Jorma Huolman Tourala 1.40.33, 3. Ossi Laitala Häjyt 1.45.39.
M60 1. Jorma Sahlberg IK-Maraton 1.38.30, 2. Matti Viita-Aho Lappaj.Veikot 1.39.37, Veikko Saapunki Häjyt 1.49.22.

N 1.Emma Nyman Pirttik. 1.45.50
N50 1. Saila Långskog PSK 1.49.41, 2. Kaija-Terttu Laitala Häjyt 2.13.46.

Tainusjärven Hölökkä 21.5.2011

10KM
M 1.Niko Lepistö 33.50  2.Tapio Perä 33.57 3.Jari Välikorpi, Kurikka 35.20 4.Toni Pulkkinen 40.14 5.Eero Markkila 41.32.
M40 1.Mikael Nyman 35.28 2.Aki Ojala 35.40 3.Timo Järvinen 40.02 4.Kai Kamila 40.32 5.Juhani Leppälä, Jalasjärvi 41,23 6.Jyri Hakala, Hiipakka Runners 41,54 7.Jukka Kinnari, Hiipakka Runners 41,56.
M50 1.Markku Mantere, Kristiina 37,41 2.Esko Markkila 39,12 3.Ilmari Markkila 44.31 4.Pentti Sivula 45,42 5.Timo Laurila 47,38 6.Osmo Ojala 48,55.
M60 1.Aki Aho-Mantila 37,43 2.Raimo Törmä 39,32 3.Kari Majasaari, Kurikka 44,20 4.Kari Jeronen 48,36 5.Aulis Harju, Jalasjärvi 1.13.36.

N 1.Annukka Siltakorpi, Kurikka 40,32 2.Katja Ruotsalainen, Hiipakka Runners 43,42 3.Sari Hirvelä, Kurikka 48,05.
N40 1.Terttu Mäkipantti, Kauhajoki 41,22 2.Heidi Korpela-Kamila, Sarvijoki 47,46 3.Britt-Marie Mylläri, Pirttikylä 47,58.
N50 1.Monika Uusitalo, Kristiinank. 46,14 2.Asta Kentta, Hiipakka Runners 52,20 3.Pirkko Ala-Louvesniemi, Espoo 1,02,00 4.Helvi Korjonen, Ilmajoki 1,05,42 5. Marja-Leena Ukkonen, Leppävirran Urh. 1,20,56.

PUOLIMARATON
M 1.Niilo Halonen, Nurmo 1.23.48 2.Mika Ruotsalainen, Hiipakka Runners 1.27.06 3.Teppo Laitala, Häjyt 1.35.18.
M40 1.Pasi Alakorpi, Veteli 1.21.18 2.Ari Hietikko, Kristiina 1.26.46 3.Heikki Haapala, Ilmajoki 1.32.25 4.Kari Hakola, Kurikka 1.43.50 5.Hannu Pajuranta 1.45.08 6.Jukka Hautaniemi, Lehtimäen Jyske 1.50.29 7.Markku Hunnakko, Laihia 1.50.36 8.Markus Korpi, Vaasa 1.54.16.
M50 1.Sakari Arkko, Kunto-Pirkat 1.19.45 Reittiennätys! 2.Reijo Rajahalme 1.26.23 3.Simo Kotomäki, Isojoki 1.26.51 4.Jorma Huolman 1.38.07 5.Hannu Kotomäki, Isojoki 1.40.18 6.Ossi Laitala, Häjyt 1.48.20 7.Arvo Peltomäki, Jalasjärvi 1.54.42 8.Tapani Ala-Louvesniemi, Espoo 1.57.46 9.Jukka Tapanainen, Kurikka 1.58.36.
M60 1.Jorma Sahlberg, Ilmajoki 1.36.51 2.Martti Viita-Aho, Lappajärvi 1.37.12 3.Risto Laiva, Vaasan Vasama 1.44.11 4.Veikko Saupunki, Häjyt 1.50.23 5.Jouko Ala-Lipasti, Kurikka 1.55.06.

N 1.Elina Kiviluoma-Saarimaa, Nurmo 1.59.21 2.Marja Maunumaa, Jalasjärven Jalas 2.06.09.
N40 1.Pirjo Halmes, Karijoki 1.38.50 2.Päivi Haapolahti, Laihia 1.49.07.
N50 1. Saila Långskog, Pirttikylä 1.42.35 2.Kaisa-Terttu Laitala, Häjyt 2.07.21.

Kuntosarjassa 16 osallistujaa, ilman ajanottoa.

2010


10KM
M 1. Antti Raittinen Kurikan ryhti 32.48 2. Niko Lepistö Isoot Nuukat 34.32 3. Janne Hautala Teuvan Rivakka 35.07 4. Marko Nisula Teuvan Rivakka 35.53 5. Johnny Granqvist Pirttikylä 36.19 6. Jan Iso-Tuisku SSU Triathlon 36.57 7. Eero Markkila Kurikan Ryhti 44.46 8. Jyri Kiili Kurikka 44.55
M40 1. Aki Ojala Jalasjärven Jalas 35.29 2. Mikael Nyman Närpiö 35.36 3. Heikki Piirto Ilmajoen Kisailijat 37.53 4. Hannu sippola YKV 38.28 5. Juhani Leppälä Ponsivuoren Kipinä 39.25 6. Hannu Mäki-Pantti Kauhajoki 40.44 7. Jukka Kinnari Hiipakka Runners 42.21
M50 1. Aki Aho-Mantila Ilmajoen Kisailijat 36.36 2. Ossi Talvitie Jalasjärven Jalas 37.41 3. Jari Latvala Vaasan Namit 39.54 4. Hannu Perkiö Kurikan Ryhti 40.55 5. Ilmari Markkila Kurikan Ryhti 43.29 6. Jukka Virnala Jalasjärven Jalas 44.51 7. Mikko Mäkelä Koskenkorva 45.10 8. Juhani eilola Rastikurikka 46.01 9. Reijo Sariola Malax If 47.12 10. Asko Rantala Tainuksen kyläy. 47.19
M60 1. Raimo Törmä Kurikan Ryhti 39.26 2. Eero Kainu Vetelin Yritys 43.46 3. Jorma Vesimäki Häjyt 48.40
N 1. Minna Heikkinen Kurikan Ryhti 42.12 Reittiennätys! 2. Sari Hirvelä Posion Pyrintö 50.00
N40 Terttu Ojala Kauhajoki 41.31 2. Asta Kentta Hiipakka Runners 51.29
N50 Raili Vesimäki Häjyt 58.09

 

PUOLIMARATON
M 1. Jens Hagback Tiukka IK 1.20.44  2. Mika Ruotsalainen Hiipakka Runners 1.30.25 3. Jouko Arkkola Isokyrö 1.39.25 4. Jarno Hagelberg Laihia 1.48.45
M40 1. Pasi Ala-Korpi Veteli 1.23.60 2. Esko Peura Hki/Teuva 1.28.56 3. Heikki Haapala IK maraton 1.32.30 4. Jyri Hakala Hiipakka Runners 1.36.58 5. Jukka Hautaniemi Lehtimäen Jyske 1.42.28 6. Hannu Pajuranta Seinäjoki 1.48.32 7. Markku Hunnakko Laihia 1.53.12
M50 1. Hannu Mänty Häjyt 1.50.42
M60 1. Jorma Sahlberg IK maraton 1.37.48 2. Jouko Ala-Lipasti Häjyt/Kurikka 1.53.32 3. Jori Peltola Hiipakka Runners 1.53.46
N 1. Hanna Latvala Koskenkorva 1.57.49 2. Maria Maunumaa Jalasjärven Jalas 2.17.16
N40 1. Saila Långskog Pirttikylä 1.42.30 2. Päivi Haapolahti Laihia 1.48.34

 

Kuntosarjaan ilman ajanottoa osallistui 10 henkilöä.



 

2009

10KM
M 1. Jukka Kero Turun Urheiluliitto 33,03 2. Jan Iso-Tuisku Nurmon U99 34,01 3. Niko Lepistö Laihian Isoot Nuukat 35,35 4. Pasi Alakorpi Veteli 35,44 5. Petteri Penttilä ParkU 37,09 6. Janne Penttilä ParkU 37,10 7. Sami Myllyniemi KaKa Maraton 39,02 8. Ville Hyden Jurva 42,11 9. Harri Vesterqvist Sarvijoki 47,19
M45 1. Jari Latvala Vaasan Namit 37,50 2. Arto Alaspää S.joki 39,16 3. Juhani Kytömäki Vaasan Vasama 42,39 4. Mikko Mäkelä Koskenkorva 46,36
M55 1. Eero Kainu Vetelin Yritys 43,13
N 1. Andreina Byrd TuUl 42,59 2. Maria Maunumaa Jalas 1,00,40
N45 1. Raili Anttila Vaasan Latu 54,37


PUOLIMARATON
M 1. Jari-Pekka Karjanlahti IK 1,33,51 2. Esko Lehtiniemi Raju 1,35,13 3. Jukka Hautaniemi Lehtim. Jyske 1,48,25 4. Stefan Miemois Vaasa 1,48,40
M45 1. Ari Anttila IK Maraton 1,28,41 2. Mikko Koskela Häjyt 1,33,24
M55 1. Jouko Rajamäki Häjyt 1,25,57  2. Heikki Siirilä Häjyt 1,48,05 3. Asko Rantala Tainuksen Kyläy. 2,03,10
N 1. Päivi Haapolahti LaihianLuja 1,48,40 2. Hanna Latvala Ilmajoki 1,49,47
N45 1. Saila Långskog Pirttikylä 1,41,50 

Kuntosarjaan ilman ajanottoa osallistui 15 henkilöä.

2008


10km
M yleinen 1. Juhani Leppälä, Ponsivuoren Kipinä 40,37 2. Juha Koskela, Kurikka 43,12 3.Eero Markkila, Kurikka 46,38.
M45.1. Ilmari Markkila, Kurikka 44,07 2. Mikko Mäkelä, Koskenkorva 45,08 3. Kyösti Rinne Kauhajoen Karhu 45,27 4. Reijo Sarjola, Malax IF 47,00.
M551.Heikki Siirilä, Häjyt 47,34 2.Jussi Nevala, Teuva 48,35 3.Asko Rantala, Tainus 48,43 4.Pentti Kananoja, Isoot Nuukat 52,25.
N45 1.Saila Långskog, Portöm 44,54 2.Pirjo Puskala 57,24 Olympiakomitea.

PUOLIMARATON
Miehet 1. Jukka Kinnari, Jurva 1,49,09 2.Reima Katajamäki, Jurva 1,57,46 3. Mikko Sorvali, Jurva 2,25,58 4. Ari Elomaa, Jurva 2,25,59 5.Jouni Vallin, Jurva 2,28,19.
Naiset 1. Sirpa Kinnari, Jurva 2,49,45.
Kuntosarjoihin osallistui yhteensä 16 henkilöä ilman aikaa.


2007


10km
M yleinen 1. Janne Hautala, Jurva 36,54, 2. Juhani Leppälä, Ponsivuoren Kipinä 38,33, 3. Juha Koskela, Kurikka 39,30, 4. Pasi Nevala, Teuva 40,35, 5. Jari Rantala, Kristiinan Urheilijat 41,22, 6. Jari-Pekka Karjanlahti, Ilmajoki 42,42, 7. Jukka Kinnari, Jurva 42,53.
M yli 45v. n.10km 1. Ari Ala-Riihimäki, Häjyt 34,07, 2. Markku Mantere, Kristiinan Urheilijat 35,10, 3. Ari Kilpinen, Häjyt 37,38, 4. Mikko Mäkelä, Koskenkorva 43,30, 5. Kari Lähdesmäki, Häjyt 43,38, 6. Antti Hyövälti, Kurikka 44,42.
M yli 55v. n.10km 1. Jorma Kuusela, Teuva 43,56, 2. Jussi Nevala, Teuva 48,05, 3. Pentti Kananoja, Isoot Nuukat 51,10.
N yleinen n.10km 1. Tarja Hyövälti, Kurikka 45,18, 2. Lilian Björndahl, Ik Falken 47,38, 3. Marika Ojanperä, Jalasjärven Jalas 47,50, 4. Leena Kaari Jurva 48,00, 5. Laura Perälä, Ilmajoki 48,26.
N yli 45v. n.10km 1. Saila Långskog, Pirttikylä 45,35, 2. Sari Haapala, Teuva 47,36, 3. Raili Anttila, Vaasa 49,37.
N yli 55v. n.10km 1. Aila Lammi, Seinäjoki 50,11, 2. Riitta Koski, Häjyt 51,15, 3. Marja-Liisa Lähdesmäki, Häjyt 56,07.
Kuntosarjassa ilman aikaa n.10km tai 5km reitin kiersi 43 osanottajaa.